امروز یکشنبه 03 مهر 1401 ساعت 15:56:15
با هدف افزایش آگاهی شهروندان در برابر زلزله

کتاب « آیا آماده اید؟» با هدف افزایش آگاهی شهروندان نسبت به زلزله و نحوه مواجهه با این پدیده طبیعی با ترجمه و تدوین دکتر مهدی زارع و مهندس عطیه محسنی از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ، دکتر احمد صادقی رئیس سازمان در پیشگفتار این کتاب با اشاره به وضعیت لرزه خیزی شهر تهران ، لزوم آمادگی شهروندان و آشنایی آنها با نحوه مواجهه با این پدیده طبیعی نوشته است: در کشور لرزه خیزی مانند کشور ما، آگاهی همگانی از نحوه مواجهه با پدیده زمین لرزه از مراحل مهم مدیریت کاهش ریسک زلزله است. در این مورد و برای آموزش متخصصان ، مهندسان و کارشناسان حوزه کاهش ریسک و مدیریت بحران  کتاب های آموزشی وجود دارد ، ولی از نظر وجود کتاب و مواد آموزشی مخاطبان عمومی و در دسترس و قابل استفاده برای همه شهروندان ایرانی و فارسی زبان کمبود حس می شود.

در ادامه این پیشگفتار آمده است: سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران  با توجه به موقعیت لرزه خیزی شهر تهران به عنوان مهمترین کلان شهر کشور و رسالت سازمانی خود، توسعه فرهنگ ایمنی و آموزش همگانی و ایمنی در برابر و در هنگام  زمین لرزه و نشر کتاب و مواد آموزشی در این زمینه را وظیفه خود می داند.

دکتر صادقی در پیشگفتار این کتاب با اشاره به وضعیت تاریخی لرزه خیزی در تهران ، می افزاید: در محدوده هشتگرد در غرب کرج تا پردیس در شرق تهران، کلانشهری متشکل از چندین شهر و شهرک در دو استان تهران و البرز وجود دارد که جمعیتی حدود 16 میلیون نفر را در خود جای داده است. این جمعیت حدود 21 درصد جمعیت کنونی کشور- در سال 1394- را در خود جای داده که حدود 4 میلیون از این جمعیت در نزدیکی پهنه های گسل فعال ( و یا بر روی آنها) زندگی می کنند.

در ادامه این مطلب آمده است: این وضعیت نشان می دهد که محدوده تهران و استان های پیرامون آن با مهمترین تمرکز جمعیتی در کشور مواجه است و از سوی دیگر این جمعیت بالا با خطر زمین لرزه مواجه است.

به نوشته رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران یکی از روش های کاهش ریسک ، آگاه سازی مردم و آموزش همگانی آنهاست. این که مردم بدانند چگونه خود را برای زندگی در یک منطقه لرزه خیز آماده کنند.

در پایان این پیشگفتار نیز تاکید شده است: سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در راستای اهداف سازمانی خود تلاش دارد تا با نشر این نوع کتاب ها به ترویج فرهنگ ایمنی بر پایه دیدگاهی پیشگیرانه کمک کند و از سوی دیگر  اصولی اولیه و قابل استفاده برای همگان را از طریق چنین کتاب هایی برای نحوه عملکرد شهروندان قبل، هنگام و بعد از رخداد زمین لرزه در دسترس مخاطبان قرار دهد.

کتاب « آیا آماده اید؟» در 9 فصل تنظیم شده که موضوعاتی چون زمین شناسی اساس زمین لرزه ها، روانشناسی زلزله، قبل از زمین لرزه دست به کار شو، خودتان و خانه تان را آماده کنید،یافتن فضاهای ایمن، ایمنی در ماشین و محل کار، فراتر از ضروریات خانه های خود را ضد زلزله  و بیمه کنیم، در زمان زمین لرزه و بعد از زمین لرزه را شامل می شود.

 

احادیث
امام صادق - علیه السّلام - فرمود: خدای متعال می‌فرماید: مردم خانواده من هستند، پس محبوبترین آنان نزد من كسانی هستند كه با مردم مهربان‌تر و در راه برآوردن نیازهای آنان كوشاتر باشند.«الكافی، ج 2، ص 199»
وضعیت آب و هوا
اوقات شرعی
نظرسنجی
نظر شما درباره سایت چیست؟
نمایش نتایج
آمار بازدید کنندگان
بازدید امروز: 243
بازدید دیروز: 157
بازدید کل: 734940